Utställare

Här hittar du alla utställare under Vår konst 2020. Listan är sorterad på efternamn.

Vi kommer under våren att lägga upp en karta som visar var alla utställare kommer att finnas. I listan nedan kan du se respektive utställare, vad för teknik de använder samt var de finns.

Lista över utställare A-Ö

Joakim Arndt
Foto
Hacksta Svind 24, Grillby

Olof Bendz 
Olja
Husby-Sjutolfts, gården

Lise Björkvall
Rakubränd, keramik
Lundellska Galleriet, Simtuna Karleby 8

IngaLena Boman
Olja, keramik
Westerlundska gården, Kyrkogatan 29

Eva Danielsson
Akvarell
Broby Gård, Tillinge

Charlotta Due
Papiermaché, collage, akvarell
Kemtvätten, V Ringgatan 23 

Lena Ekholm
Textil
Kemtvätten, V Ringgatan 23

Tess Enarsson
Akvarell, eventuellt teckning
Rågvägen 45 

Karolina Ervander
Akryl
Puben Rådhusgatan 8, 1 trappa ned

Torbjörn Forsberg
Djur i brons
Nysätra 8, Örsundsbro

Ida Haag
Olja, skulptur, akryl, silversmide
Kungsgatan 31 A, in på gården 

Jajja Hansdotter
Akvarell
Tuna Trädgård, Örsundsbro

Jan-Erik Havseden
Foto
Wallinska Gården

Patrik Holmberg
Olja
Ateljén Rådmansgatan

Gun Jaensson
Keramik, skulptur 
Karleby Tingshus

Julia Janeh
Akvarell, olja, blandteknik
Marinas Boutique Kungsgatan 16-18 

Yvonne Johansson
Akvarell
Boglösa församlingshem

Lotta Kilander
Kinesisk gong bi
Ännesta Hacksta

Göran Valdemar Lacksell
Silver/blandteknik
Boglösa Kumla gård 3

Catarina Larsson
Textila ljuselement
Löts Eneby 2, Grillby

Curt Larsson
Akvarell
Broby Gård "Hönshuset"

Gustaf Larsson
Måleri, skulptur
Gamla Prästgården, Veckholm

P-O Larsson
Grafik
Löts Eneby 2, Grillby

Christer Lindbäck
Akryl, akvarell
Ekolsundsvägen 11, Ekolsund

Maria Lindman
Akryl med kniv
Konferansstudion Artby Widh, Salavägen 5

Tilde Lindman
Akvarell blandteknik
Konferansstudion Artby Widh, Salavägen 5

Marie Lindström
Akryl med mera
Hacksta Svind 29, Grillby

Gunilla Lundell
Stengods, plast, metall
Lundellska Galleriet, Karleby Simtuna 8 

Roger Löthegård
Träkonst
Bredgården, Bred

Wei Xu Meller
Akvarell
Kryddgården

Fredrik Norell
Akryl, olja, akvarell, kol
Fanna Slott 

Maria Arnesdotter Robén
Olja-resin
Enköpings-Näs 3

Gabriella von Schrowe
Blandteknik
Konstrum Drott, Drottninggatan 44

Fredrik Sköld
Målningar, fontäner, kulspiraler
Hacksta Fjällby 1, Grillby 

Märith Sovin
Akvarell
Möbler o Ting Skäggesta Gård, Grillby

Annika Söderberg
Akryl, keramik
Sandbrogatan 1

Agneta Södersten
Fritt silversmide
Pepparrotsstadens Trädgård och Hantverk, Rådhusgatan 2

Christina Weiberg Sigvardsdotter
Akryl
Bred Skälby Gård 4

Peder Wigdell
Artflies
Klubbgatan 15

Tina Tombrock
Skulptur/kermik, multimedia/raku
Villberga Backa kvarn 

Anna-Karin Wetterström
Akvarell, skulptur
Konstrum Drott, Drottninggatan 44

Gästutställare

Joanna Lo
Blandteknik
(Lise Björkvall)

Anne Daftler
Porslin, ledljus, stengods
Cici Rettig
Stengods, plast, textil, metall
(Gunilla Lundell)

Emelinda Wigdell
Akryl/olja
(Peder Wigdell)

Puck Jansson
Akvarell, olja, stora målningar
(Eva Danielsson)