Utställare och digital utställning 2022

Du kan också ladda ner vår broschyr där alla utställare är markerade på en karta.

Ladda ner broschyr för Vår konst 2022

Lista över alla utställare, a-ö

Agneta Björklund
Olja, akryl, keramik 
Hotel Park Astoria, Kyrkogatan 7
Fika

Lise Björkvall
Rakubränd keramik
Lundellska Galleriet
Fika 

IngaLena Boman
Olja, kol
Galleri Ester, Kungsgatan 12

Kenth Dagerus
Smide/metall
Torsvi Slaktebo 13 och 7
Fika

Eva Danielsson
Akvarell
Broby Gård

Torbjörn Forsberg
Brons
Nysätra 8

Susanne Grip
Olja, akryl
Boängsgatan 18

Ida Haag
Akryl, olja, skulptur, tryck
Gesällgatan 7

Kerstin Hallstensson
Akvarell
Studieförbundet Vuxenskolan, Kyrkogatan 18

Jajja Hansdotter
Akvarell
Tunalund Hjälsta 7

JanErik Havseden
Bildkonst
Wallinska Gården
Fika

Patrik Holmberg
Olja
Rådmansgatan 10

Gun Jaensson
Keramik
Karleby Tingshus, Simtuna

Anita Johansson
Keramik
Vuxenskolan, Kyrkogatan

Vilma Johansson
Målning
Vuxenskolan, Kyrkogatan 18

Yvonne Johansson
Akvarell
Dalby 16 (Torpet)

Anders Kallström
Svart smide
Litslena Ullstämma 3 Grillby
Fika

Lotta Kilander
Kinesisk gong bi
Ännesta Hacksta 20 Grillby

Ulla Luoto Karlsson
Akryl, blandteknik
Gymnastikhuset, Kyrkogatan 1B

Göran Valdemar Lacksell
Silver, skulpturpark
Boglösa, Kumla Gård 3

Curt Larsson
Akvarell
Hamnmagasinen

Elisabeth Lindskog
Blandade tekniker
Ripgatan 18

Marie Lindström
Akryl, tusch med mera
Hacksta Svind 29 Grillby
Fika

Gunilla Lundell
Akvarell, blandteknik, skulptur
Lundellska Galleriet, Karleby 8, Simtuna
Fika

Roger Löthegård
Trä arbeten
Bred gården

Marta-Lena Malmström
Keramik
Härnevi 46 (vid kattpensionatet)
Fika

Wei Xu Meller
Akvarell
Hamnmagasinet

Maria Arnesdotter Robén
Olja, resin
Enköpings-Näs 3
Fika

Gabriella von Schrowe
Aquarelle och akryl
Kungsgatan 31A

Margaretha Aminder Sjöberg
Akvarell
Vuxenskolan, Kyrkogatan

Fredrik Sköld
Målningar, kulspiraler
Hacksta, Fjällby 1

Märith Sovin
Akvarell
Skäggesta Gård, Möbler och Ting

Annika Söderberg
Keramik, akryl måleri
Landsberga Gård, Kvarnloftet

Agneta Södersten
Smycken, fritt silversmide
Kuttervägen 42A

Tina Tombrook
Keramik, skulptur
Backa Kvarn, Grillby

Christina Sigvardsdotter Weiberg
Akryl
Breds Skälby Gård 4
Fika

Peder Wigdell
Artflies
Klubbgatan 15

Gästutställare:

Gerd Starkenberg och Helen Tate
Akryl
Torsvi Slaktebo 13 (Kenth Dagerus)

Puck Jansson, mixed media, stora tavlor
Karin Toll, papperskonst
Broby Gård (Eva Danielsson) 

Magnus Råberg
Akryl, olja
Hacksta Svind 29 (Marie Lindström)

Anne Daftler
Porslin, ledljus, screentryck
Lundellska Galleriet (Lise Björkwall)

Cici Rettig
Metall, plast, textil, stengods (Gunilla Lundell)
Lundellska Galleriet 

Joanna Lo
Stengods, glas, vatten,kol (Gunilla Lundell)
Lundellska Galleriet 

Emelinda Wigdell
Akryl, olja
Klubbgatan 15 (Peder Wigdell)